Kripto Varlık ve Teknoloji Startup’larına Vergi Muafiyeti Önerisi

Kripto varlık ve teknoloji startup'larına 5 yıl vergi muafiyeti önerisi, ekonomik dinamizmi artırır.

Kripto Varlık ve Teknoloji Startup'larına Vergi Muafiyeti Önerisi
Kripto Varlık ve Teknoloji Startup'larına Vergi Muafiyeti Önerisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı ve W2E.MEDIA CEO’su Şenol Vatansever, Türkiye’de uygulanması planlanan yeni vergi reform paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak için vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamak” şeklindeki açıklaması doğrultusunda hazırlanan reform paketi, Orta Vadeli Program’da yer alan hedeflere uygun olarak şekillendirildi. Kripto Varlık ve Teknoloji Startup’larına Vergi Muafiyeti Önerisi! Vatansever, özellikle kripto varlık ve teknoloji startup’larına yönelik vergilendirme politikalarına dikkat çekti.

Kripto Varlık Ekosisteminin Türkiye İçin Önemi

Kripto varlık sektörü, dünya genelinde hızla büyüyen bir alan olarak öne çıkıyor. Global kripto varlık piyasasının değeri yaklaşık 2,5 trilyon dolar civarında ve bu rakamın gelecekte daha da artması bekleniyor. Vatansever, Türkiye’nin bu büyüyen kripto pazarında önemli bir oyuncu olabileceğini ve bu durumun ülkeye doğrudan yabancı yatırım çekme potansiyeli taşıdığını belirtti. Türkiye’nin kripto varlık ekosisteminin merkezi haline gelmesi, ekonomik büyüme ve dijital dönüşüm açısından büyük fırsatlar sunuyor.

Kripto Varlık ve Teknoloji Startup’larına Vergi Muafiyeti Önerisi

Vatansever, kripto varlıkların ve blockchain teknolojisinin finansal sistemleri daha şeffaf, güvenli ve verimli hale getirdiğini vurgulayarak, bu yenilikçi teknolojilere yatırım yapan girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. “Kripto varlık ve teknoloji startup’larından 5 yıl süreyle vergi alınmamalı” diyen Vatansever, bu sektörlerin yüksek risk içeren yenilikçi alanlar olduğunu ve bu sektörlerin gelişiminin Türkiye’nin dijital dönüşümü ve küresel rekabet gücü için kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Vergi muafiyetinin, bu sektörlerin büyümesini teşvik ederek ekonomik dinamizmi artıracağını belirtti.

Teknoloji Startup’larına Özel Teşvikler

Vatansever, teknoloji startup’larının ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağladığını belirtti. Teknoloji startup’larının yeni iş alanları yarattığını ve yüksek katma değerli ürün ve hizmetler geliştirerek Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırdığını söyledi. Bu girişimlerin vergi yüküyle karşılaşmadan büyümelerinin teşvik edilmesi gerektiğini savunan Vatansever, girişimcilerin 5 yıl süreyle BAĞKUR, ticaret odaları vb. kapsamında vergi ve ödeme muafiyeti olmasının tartışılması gerektiğini belirtti. Bu muafiyetlerin, girişimcilerin başlangıç aşamasındaki mali yüklerini hafifleterek daha fazla yenilikçi projenin hayata geçmesini sağlayacağını vurguladı.

Asgari Kurumlar Vergisi Üzerine Görüşler

Vatansever, asgari kurumlar vergisinin büyük şirketler ve holdingler için uygun olabileceğini belirterek, yeni reform paketindeki yaklaşıma destek verdi. Bu yaklaşım, “Ödenecek kurumlar vergisi, beyan edilen kazancın indirim ve istisnalar düşülmeden önceki tutarının belirli bir oranı ile gelir tablosundaki kazancın belli bir oranı matrah olarak kabul edilerek bulunacak vergiden yüksek olanı esas alınarak belirlenmelidir. Ödenen asgari kurumlar vergisi, izleyen 5 hesap döneminde işletmelerin bundan daha yüksek vergi ödemeleri gerektiği dönemlerde, ödenecek vergiden mahsup edilecek” şeklinde tanımlanıyor. Ancak Vatansever, bu modelin küçük ölçekli işletmeler ve startup‘lar için sakıncalar doğurabileceğine dikkat çekti.

“Asgari kurumlar vergisinin, az çalışanı olan startup’lar üzerinde uygulanması, bu işletmelerin nakit akışlarının bozulmasına, hatta kapanmasına ve işsizliğin artmasına neden olabilir. Ekonomiyi olumsuz etkiler ve ekonomik dinamizmi zayıflatır. Startup’ların mevcut durumda en azından kendi istihdamını sağlaması bile ekonomi açısından değerli” dedi.

Şeffaf ve Etkin Vergi Yönetimi

Şeffaf ve etkin bir vergi yönetiminin vatandaşların vergiye olan güvenini artıracağını belirten Vatansever, “Vergi toplama süreçlerinin uçtan uca dijitalleştirilmesi, vergi ödeme işlemlerini kolaylaştırarak vatandaşların memnuniyetini artıracak. Bu durum vergi kaçakçılığının azalmasına da katkı sağlayacak” dedi. Vergi kaçakçılığı ile mücadelede etkili bir denetim ve ceza sistemi gerektiğini vurgulayan Vatansever, vergi denetimlerinin daha sık ve rastgele yapılmasını önerdi. Vergi denetimlerinde yapay zekâ ve veri analitiği gibi ileri teknolojiler kullanılarak şüpheli işlemlerin tespit edilmesi ve hızlıca müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Vergi sisteminin modernizasyonuna vurgu yapan Vatansever, “Vergi beyannameleri ve ödemeleri tamamen dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilerek işlemler hızlandırılmalı ve denetim süreçleri kolaylaştırılmalı. Uçtan uca dijitalleşme, kayıt dışı ekonominin azalmasına ve vergi toplama oranlarının artmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak” dedi.

21
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
7
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kripto Varlık ve Teknoloji Startup’larına Vergi Muafiyeti Önerisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Startup Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin